Ćwiczenia zgrywające KSRG i EmCom POLAND pod kryptonimem „Dobra 2022”

Ćwiczenia zgrywające KSRG i EmCom POLAND pod kryptonimem „Dobra 2022”

2022-09-10 przez sq9ezg

Nieplanowane i niespodziewane dla nas ćwiczenia Krajowego Sytemu Ratowniczo Gaśniczego z powiatu limanowskiego, wydzielonych pododdziałów Małopolskiej Brygady Odwodowej PSP, służb i podmiotów wspomagających oraz EmCom Polska oddział Małopolska pod kryptonimem #Dobra2022 przeszły już do historii. Organizatorem ćwiczeń była Komenda powiatowa PSP w Limanowej wspólnie z PCZK Limanowa oraz KW PSP Kraków.


Założenia przewidywały wiele epizodów i złożonych sytuacji. Do najważniejszych należały m.in. działania gaśnicze tj. pożar zabytkowej, drewnianej świątyni w Dobrej, złożone działania specjalistycznych grup ratownictwa chemicznego a także ratownictwa wysokościowego.
Służby obecne na miejscu realizowały łączność za pośrednictwem własnych zasobów i częstotliwości, wg. wypracowanych standardów.

Naszym zadaniem było zbudowanie alternatywnego, priorytetowego „mostu” radiowego o ograniczonym udziale zewnętrznym (dostęp w czasie rzeczywistym do QRG) w relacji Sztab akcji (GPS: 49.715254, 20.245765) <-> Stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Limanowej (GPS: 49.70394343287021, 20.43101157566721) <-> Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie (GPS: 50.07576431620229, 19.887587013862554). Zostało zrealizowane przez zastosowanie przemiennika mobilnego zlokalizowanego na górze Paproć 620m npm.

Przemiennik pracujący w paśmie 70cm w modulacji C4FM wraz z anteną X-200 zainstalowaną na maszcie teleskopowym na wysokości 10m n. p. t. zapewnił łączność pomiędzy stacją zlokalizowaną w sztabie akcji w m. Dobra, KP PSP Limanowa i OT12 w Krakowie. W związku z brakiem bezpośredniej łączności z KW PSP w Krakowie w OT12 uruchomiona została stacja pośrednicząca, z operatorami przekazującymi na innym kanale informacje, które miały trafić do Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie. Zespół terenowy znajdujący się w Krakowie współdziałał z ekipą znajdującą się w pomieszczeniach OT również w modulacji C4FM w paśmie 2m.

Na wypadek problemów z łącznością bezpośrednią zaplanowaliśmy kanał rezerwowy oparty o system DMR pracujący w grupie EmCom (260015). Zespół działający w Limanowej był w zasięgu przemiennika SR9DLI, obsada przemiennika na g. Paproć miała do dyspozycji 3 urządzenia – SR9DLI, SR9UPZ i SR9VJK a zespół działający w Krakowie miał do dyspozycji przemienniki SR9UVM i SR9UVR.

W trakcie testów łączności cyfrowej zaprezentowany został również HotSpot DMR z jego funkcjonalnością działania w przypadku braku zasięgu lokalnego przemiennika. Wystarczył dostęp do internetu i łączność z siecią DMR została przywrócona.

Została przeprowadzona łączność testowa potwierdzająca sprawne działanie tego kanału porozumiewania się.

Pozycje stacji EmCom biorących udział w ćwiczeniach zostały oznaczone na APRS celem zweryfikowania ich lokalizacji.

Systemem wspomagającym działania ratownicze, a szczególnie ratownictwo chemiczne była automatyczna stacja komunikatów pogodowych projektu Michała SQ9EZG. Urządzenie za pośrednictwem radiotelefonu podawało na bieżąco informacje o stanie pogody, a w szczególności siłę i kierunek wiatru dla lokalizacji w której odbywały się działania ratownicze. Jedna stacja pracowała w paśmie 2m; druga, aby komunikaty o kierunku przemieszczania się substancji toksycznych były dostępne dla przebywających w okolicy obywateli działała w paśmie CB.

 

W OT12 w stan gotowości zostały postawione stacje SQ9IAB, SP9PAP, SP9IDA i SP9TDF. Na terenie działań w Limanowej i Dobrej pracowały stacje SQ9JYE, SP9PSP, SQ9OKT, SQ9EZG, SQ9OND, SP9DT, SQ9FWX i SQ9OJV z Radioklub SP9RNS Nowy Sącz.

W ćwiczeniach ze strony służb uczestniczyło łącznie ponad 40 pojazdów i 200 osób wszystkich szczebli służbowych i wspomagających. Było to dla nas nowe doświadczenie i możliwość współpracy z wieloma profesjonalnymi służbami w ramach łączności kryzysowej.
Wnioski? Są … niebawem się z Wami podzielimy.