Staramy się, ćwiczenia organizować w weekendy, żeby jak największa liczba uczestników mogła wziąć udział. Najbliższe odbędą się 26 listopada 2022 pomiędzy 15:00 a 19:00 czasu lokalnego.
Staramy się używać standardowych i zalecanych przez IARU częstotliwości amatorskich:
Ze względu na zaangażowanie nie tylko radioamatorów, używamy też PMR (kanał 3 bez CTCSS/subtonów) oraz CB (kanał 9). Oczywiście są to częstotliwości zalecane, które czasmi ze wzglądu na zakłócenia lokalne czy pracę innych stacji trzeba zmienić.
Nie ma. Na tym polega wyjątkowość tych ćwiczeń. Scenariusz będzie tworzony dynamicznie przez koordynatora poprzez rozdawanie zadań oraz ”przeszkadzajek”.
Zadanie: blisko Ciebie jest apteka, kup bandaże. Przykładowe rozwiązanie zadania: wsiadasz na rower. do samochodu albo spacerkiem idziesz, pod apteką robisz sobie (w miarę możliwości) pamiątkowe selfie lub filmik i radiowo meldujesz do stacji koordynującej wykonanie zadania, nie musisz rzeczywiście bandaża kupować. Przeszkadzajki: chomik przegryzł Ci kabel antenowy. Przykładowe rozwiązanie przeszkadzajki: przestajesz nadawać w momencie dostania przeszkadzajki i ”naprawiasz” kabel poprzez zastosowanie innego kabla antenowego lub postawienia zapasowej anteny na parapecie (lub przesiadasz się do samochodu i zmieniasz lokalizację). Dokumentujesz za pomocą selfie lub filmiku i raportujesz stacji koordynującej, że miałeś problem sprzętowy i go rozwiązałeś.
Być może akurat w Twojej okolicy nie ma żadnego - zacznij sam wołać i zbierać raporty od stacji chcących uczestniczyć w ćwiczeniach. W raporcie ważna jest data, godzina, znak, QTH Lokator i możliwości sprzętowe. Jako koordynator wołasz ”Wywołanie w ćwiczeniach EmCom Polska podaje stacja ...”. Po zebraniu raportów, zastanów się gdzie masz ludzi i czym dysponują, postaraj się przydzielić im jakieś ciekawe zadania i przeszkadzajki. Nie poprzestajmy na przekazywaniu raportów. Jeśłi w międzyczasie ujawni się ina stacja koordynująca, ustalcie pomiędzy sobą która pozostanie. Można to zrobić np. na podstawie możliwości antenowych czy awaryjnego zasilania.
Pomóż stacji koordynującej, odbierz komunikat i przekaż go.
Owszem, można gdyż z miejsca wykonania zadania możesz nie słyszeć nikogo ale hotspoty DMR/C4FM/Fusion/inne stanowczo nie. Nie opieramy łączności na sieci internetowej. Chyba, że jesteś wpięty do hamnetu i w ten sposób dostajesz się do przemiennika.
Nic złego się nie dzieje, poinformuj o tym stację koordynującą, spróbuje wtedy albo zorganizować Ci pomoc albo przydzieli zadanie innemu uczcestnikowi ćwiczeń.
Nic złego się nie dzieje. Dla Ciebie jest to lekcja na co warto się przygotować. Zostań ”na nasłuchu”, może pojawi się inne zadanie, które będziesz w stanie wykonać pomimo przeszkadzajki.
Wyślij bezpośrednio na e-mail: cwiczenia.emcom@gmail.com wraz z informacją czy zgadzasz się na użycie Twojego zdjęcia/wideo w przyszłych celach EmCom Polska. Jeżeli zgodzisz się użycie Twoich materiałów to pozwolą one nam w przyszłości promować sieć w całej Polsce. Jeżeli się nie zgodzisz to nic złego się nie dzieje, uszanujemy Twoją decyzję.